Kansanedustaja Vilhelm Junnila arvioi, että Yhdysvaltojen ja Israelin isku Iraniin voi patistaa Venäjää avoimempaan suuntaan Ukrainan rauhanneuvotteluissa. Yhdysvallat ja Israel iskivät Iraniin ilmahyökkäyksin viime lauantaina. Junnila pitää iskun ajankohtaa yllättävänä.

Yhdysvallat ja Israel aloittivat viime lauantaina laajat iskut Irania vastaan. Iskuissa surmattiin Iranin pitkäaikainen uskonnollinen johtaja, ajatollah Ali Khamenei sekä muita maan hallinnon keskeisiä edustajia.

Perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila ja ulkopolitiikan asiantuntija Mikael Lith analysoivat Iranin tilannetta Suomen Uutisten YouTube-kanavalla.

Lithin mukaan Yhdysvaltain armeijan yhteistyö Israelin kanssa on jälleen osoittanut tehokkuutta ja järjestelmällisyyttä. Junnila puolestaan yllättyi iskun ajankohdasta.

– Ensireaktio ei ollut sinänsä yllätys, että Yhdysvallat lähti viikonloppuna hyökkäystä suorittamaan. Se mikä yllätti on ajankohta, että kello 9.45 päiväsaikaan iskettiin, Junnila toteaa.

Koko uutinen luettavissa Suomen Uutisten verkkosivuilta täältä.