Suomen puhdas sähkö houkuttelee investointeja, mutta sähköverkot uhkaavat jäädä kasvun jarruksi. Seitsemän vuoden liittymäjonot, hidas luvitus ja halpojen siirtohintojen tavoittelu voivat kääntää kilpailuedun pullonkaulaksi.
Sähköverkoista on muodostunut Suomelle lähes huomaamattomasti kilpailuetu. Kantaverkkoliittymän saa Suomessa nopeammin kuin missään muussa Euroopan maassa ja alueelliset jakeluverkot palvelevat sähkönkäyttäjiä paremmin kuin muualla.
Sähköverkkopäivien paneelissa Keravan kaupunginjohtaja Kirsi Rontu, kantaverkkoyhtiö Fingridin toimitusjohtaja Asta Sihvonen-Punkka, eduskunnan talousvaliokunnan puheenjohtaja Vilhelm Junnila ja Energiateollisuus ry:n toimitusjohtaja Jukka Leskelä pureutuivat sähkönjakelun ajankohtaisiin ongelmiin.
Onko etanoiden juoksukilpailun voittajalla aihetta henkseleiden paukutteluun? Tällä hetkellä kantaverkkoliittymää joutuu odottamaan seitsemästä kahdeksaan vuotta. Keravan kaupunginjohtajan mielestä se on aivan liian pitkä aika.
Koko uutinen luettavissa Energiauutisten verkkosivuilta täältä.